ziraatciler ®
Ziraatciler - ziraatciler.com > Bitkisel > Bitki Zararlıları > A - B Zararlılar > Armut Z. > Ağaç Kızıl Kurdu (Cossus cossus)

Günün Fırsatı

Tanımı ve Yaşayışı
• Genel olarak gri renkte olan ön kanatların dip kısmı bej renkte olup,  üzerinde karışık çapraz renkte çizgi ve lekeler vardır. Sirke gibi kokan  larvaların sırt kısmı kırmızı, karın kısmı ise sarı renklidir.
Zarar Şekli
• Larvalar ağaçların toprağa yakın gövde ve dallarında galeriler açarak  zararlı olmaktadır. Özellikle gövdede toprağa yakın yuvarlak ve kenarı  siyah galeri deliklerinden çıkardıkları kırmızı talaşlarla dikkati çekerler. Mücadelesi yapılmadığı takdirde ağaçların birkaç yıl içinde  kurumalarına neden olurlar.

 

Zararlı Olduğu Bitkiler
• Kiraz, elma, armut

Kültürel Önlemler
• Budama sırasında bulaşık dallar kesilip uzaklaştırılmalıdır. Ağaçlara iyi  bir bakım uygulanarak zararlıya karşı kuvvetli bulundurulmalıdır. Mekanik mücadele
• Kök boğazı 15–20 cm derinliğinde açılarak gövde içinde olan larvalar öldürülmelidir.
Kimyasal Mücadele
• Zararlı ile bulaşık bahçelere asılacak, feromon tuzakları ile ergin  çıkışları izlenir. Ergin çıkışlarının sona erdiği veya ağaçların gövde kabuklarının hemen altında koloni halinde yaşayan  enç larvaların görüldüğü ağustos ayı ortası ile eylül başı, ilaçlamalara başlanır. Kullanılan ilacın etki süresine göre ikinci  ilaçlama yapılır.
ve Dozları

 Yorum yapmak için lütfen yan menüden giriş yapınız.

Ziraatciler - ziraatciler.com > Bitkisel > Bitki Zararlıları > A - B Zararlılar > Armut Z. > Ağaç Kızıl Kurdu (Cossus cossus)