ziraatciler ®
Ziraatciler - ziraatciler.com > Bitkisel > Bitki Zararlıları > A - B Zararlılar > Armut Z. > Ağac Sarı Kurdu (Zeuzera pyrina)

Günün Fırsatı

Tanımı ve Yaşayışı
• Erginlerin beyaz renkli kanatlarının üzeri çok sayıda lacivert  noktacıklıdır. Larvalar gençken pembe renkli ve üzerindeki noktalar da  çok az belirgindir. Kışı ağaçların gövde ve dallarında açtıkları galeriler  içerisinde, larva döneminde geçirirler.
Zarar Şekli
• Larvalar ağaçların gövde ve dallarında galeriler açarak beslenirler.  Fidan ve ağaçların gövde ve dallarında galeriler açarak ağacın  zayıflamasına ve rüzgârın etkisiyle kırılmasına neden olurlar. Fidan ve  ağacın ölümü için gövdeye yerleşen bir tek larva bile yeterlidir.


• Elma, armut, erik, ceviz, kiraz ve zeytindir.

Kültürel Önlemler
• Ağaç zamanında budanarak enfekteli dallar kesilip uzaklaştırılmalıdır.
Mekanik Mücadele
• Düşük yoğunluklarda larva giriş deliklerine sokulacak uygun kalınlıkta tel ile larva öldürülebilir ve delik ağzı da aşı  macunu ile kapatılabilir.
Kimyasal Mücadele
• İlaçlama zamanını tespit için, sonbaharda yaprak dökümünden sonra gövde ve dallar incelenerek zararlının larva giriş  delikleri araştırılmalıdır. Larvaların açtıkları galerilerin ağzında biriken sarımsı renkteki talaş yığınları bu giriş yerlerinin  kolayca tanınmasını sağlar. Az veya çok bulaşık olduğu görülen her ağaçta mücadele yapılmalıdır.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları

 Yorum yapmak için lütfen yan menüden giriş yapınız.

Ziraatciler - ziraatciler.com > Bitkisel > Bitki Zararlıları > A - B Zararlılar > Armut Z. > Ağac Sarı Kurdu (Zeuzera pyrina)