ziraatciler ®
Ziraatciler - ziraatciler.com > Bitkisel > Bitki Zararlıları > A - B Zararlılar > Armut Z. > Amerikan Beyaz Kelebeği (Hyphantria cunea)

Günün Fırsatı

Tanımı ve Yaşayışı
• Kelebek beyaz rekli olup, bazı bireylerde üst kanatlarda siyah lekeler  vardır.Kışı pupa halinde geçirir. Mayıs ayının ilk haftasında erginler  çıkar. Yumurtalarını yapraklara bırakır. Larvası siyah renkli olup,  üzerinde turuncu renkli benekler ve bu beneklerden çıkan kıllar bulunur.
Zarar Şekli
• Yumurta kümelerinden çıkan larvalar yaprağın alt yüzeyinde ağ  örerek diğer yaprakları da birleştirirler. Larvalar sadece yaprak  damarları kalacak şekilde beslenirler. Ayrıca olgunlaşmaya başlayan  meyveleri de yiyerek zarar yaparlar.

• Dut, kiraz, elma, armut, erik, vişne, fındık, ceviz, asma, allerç ve şerbetçiotu.Mekanik Mücadele
• Kısa gövdeli ağaçlara bırakılan yumurta paketleri toplanıp imha edilmelidir.
• Haziran ve ağustos aylarında bulaşık ağaçlar üzerindeki ağ içinde bulunan larva kümeleri kesilip imha edilmelidir.
• Haziran ve ağustos aylarında zararlı ile bulaşık ağaçlarda oluklu karton şerit (tuzak bant), saman ve otlardan yapılmış  kuşaklar (50-60cm uzunluğunda ve 10 cm eninde) ağaçların gövdelerinde bir veya iki yerde iple bağlanmalıdır. Bu  kuşaklar pupa olmak için toplanan larvalarla birlikte imha edilmelidir.
Kimyasal Mücadele
• İlaçlı mücadele haziran veya ağustos aylarında larvalar epidermis arasından çıkıp ağlarını örmeye başladıkları zaman  veya yumurta kümelerindeki bütün yumurtalar açıldığında başlamalıdır. Vejetasyon süresince bir ağaç bile bulaşık olsa  ilaçlama zorunlu olarak yapılmalıdır.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları

 Yorum yapmak için lütfen yan menüden giriş yapınız.

Ziraatciler - ziraatciler.com > Bitkisel > Bitki Zararlıları > A - B Zararlılar > Armut Z. > Amerikan Beyaz Kelebeği (Hyphantria cunea)