ziraatciler ®
Ziraatciler - ziraatciler.com > Bitkisel > Bitki Hastalıkları > A - B Hastalıkları > Armut H. > Monilya (Mumya) Hastalığı ve Mücadelesi (Monilia laxa)

Günün Fırsatı

Hastalık Belirtisi:
-Hastalık bitkide çiçek, çiçek sapı, meyve ve sürgünlerinde belirti oluşturur.
-Hastalığa yakalanmış çiçekler kahverengileşir, dal üzerinde kurur ve mumyalaşır.
-Meyveler olgunlaşmaya yakın belirti verir. İlk olarak kahverengi renkte birkaç lekeyle başlar. Lekelerin etrafında açık kahverengi bir halka bulunur. Çürüklük meyve etinin içine doğru gelişir, ancak leke çukurlaşmaz. Meyveyi zamanla buruşturur ve tamamen kurutur. Kuruyan meyveler mumyalaşır dalda asılı kalırlar.
-Çiçek sapından hastalanan sürgünler esmerleşir, ince sürgünler tamamen kurur, kalınlarında ise kanser yaraları oluşur. Kanser yaraları kapanmaz, ortası çökük, elips şeklinde ya da uzun yarıklar şeklinde kendini gösterir. Kuruyan  kısımlardaki tomurcuk, çiçek, meyve ve yapraklar da ölürler ve dalda asılı halde kalırlar. Yağmurlu ve nemli havalarda  yara etrafında zamklanma görülür.
:
Kiraz, vişne, kayısı, erik, badem, şeftali, elma, armut, ayva, incirdir.

  

:
:
-Hastalığın görüldüğü bahçelerde ağaçlar üzerindeki tüm kuru dallar budanıp yakılmalı, mumyalaşarak ağaç üzerinde  kalmış ve yere düşmüş meyveler toplanarak imha edilmelidir.
:
-1. ilaçlama çiçeklenme başlangıcında (%5–10 çiçekte )
-2. ilaçlama tam çiçeklenmede (%90–100 )
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları

 Bir Yorum

  1. Toccara Salk diyor ki:

    I can not thank you enough for the content on your web site. I know you place a lot of time and energy into these and really hope you know how considerably I appreciate it. I hope I’ll do exactly the same for another individual sooner or later.

Yorum yapmak için lütfen yan menüden giriş yapınız.

Ziraatciler - ziraatciler.com > Bitkisel > Bitki Hastalıkları > A - B Hastalıkları > Armut H. > Monilya (Mumya) Hastalığı ve Mücadelesi (Monilia laxa)