ziraatciler ®
Ziraatciler - ziraatciler.com > Haberler > Genel Haberler > Siyah Gül ( Black Rose),Mezopotamya Sümbülü (Scilla Mesopotamica Speta),Halfeti Gülü

Günün Fırsatı

’nin Gülü
Türkiye’de sadece Halfeti’de yetişen “”ün, Fransa’dan Türkiye’ye getirildiği ortaya çıktı. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Turhan ’un araştırması sonucunda, siyaha yakın koyu kırmızı renkli Halfeti Gülü‘nün 1859 yılında Fransız gül yetiştiricisi Guillot tarafından üretilen “14. Louis” türü olduğu belirlendi. Türkiye’de “Siyah gül” olarak bilinen tür üzerinde araştırma yapan Prof. Dr. Baytop, Halfeti’de yetiştirilen siyah güllerle ilgili bilgi ve fotoğrafları üzerine özel araştırmaları bulunan İngiliz botanikçi ’e gönderdi. Rix, yaptığı incelemeler sonucunda, “Siyah ”nün, 1827-1893 yılları arasında yaşamış ünlü gül yetiştiricilerinden J. B. A. Guillot tarafından 1859 yılında Lyon’da üretilen “14. Louis” türü olduğunu tespit etti. Halfeti’de yetiştirilen Siyah Halfeti gülünün ne zaman ve nereden geldiği bilinmiyor. Siyaha yakın koyu kırmızı renkli, yarı katmerli ve kokulu olan bu gül türü, ilk ve sonbaharda çiçek açıyor. 1-1,5 metre yükseklikte bir çalı olan bu türün çiçekleri, 6-7 santimetre çapında bulunuyor.

.

Gül Yetiştirme ve Dikim Şekilleri İçin TIKLAYINIZ!!!

.

Fidan Dilimi Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ!!!

.

(Liliaceae (Zambakgiller)
(Mezopotamya sümbülü)
Bitkinin önemli özellikleri: Bitki ilk kez 1888 yılında Alman eczacısı ve bitki toplayıcısı tarafından Halfeti’den toplanmış ancak 1977 yılında Speta tarafından bilim dünyasına tanıtılmıştır. Tek lokaliteden bilinen ve 116 yıl kayıp olan bu bitki ikinci defa bu çalışmayla tekrar keşfedilmiştir. ilk kez bu bitki Mezopotamya’dan toplandığı ve sadece bu bölgeye özgü olduğu bilindiğinden adını da bölgeden almakta ve Mezopotamya sümbülü” olarak bilinmektedir. Tüm dünyada yalnızca Şanlıurfa’da yetişen endemik bir bitkidir.

.

HALFETİ’NİN SİYAH GÜLÜ

.
Halfeti siyah gülü ve tarihi kültürel değerleri ile de öne çıkan bir ilçe. Şimdi ise yavaş şehir olarak farlı bir yönüyle ortaya çıkıyor. Dünyada sadece Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde yetiştiği belirtilen ”siyah gül”ün tescil edilmesi ve bu konuda festival düzenlenmesi için çalışma yürütülüyor. Gonca halindeyken siyah, daha sonra koyu kırmızıya dönüşen gül çeşidinin başka yerde yetişmiyor. Özellikle bahar ayında yetişen siyah güller, kesilip başka yere götürüldüğünde rengini değiştiriyor. Tohum olarak başka bir bölgeye ekildiğinde de buradaki gibi siyah açmıyor. Bu güller sadece Halfeti topraklarında siyah açıyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HALFETİ’Yİ TAÇLANDIRACAK

Halfeti Belediye Başkanı Mahmut Özdemir’in daveti üzerine Doğa Derneği Başkanı Güven Eken ve Türkiye Koordinatörü Bülent Köstem’le birlikte Halfeti’ye giden Tunç Soyer, Halfeti’yi incelediklerini ve Sakin Şehir için çok uygun bir olduğunu belirtti.
Soyer; “Halfeti gerçekten muhteşem bir yer, olağanüstü bir insanlık mirası. Halfeti’nin üyeliği Cittaslow’ları taçlandıracak. Tarihi dokusu, kendine has özellikleriyle Cittaslow kriterlerinin birçoğunu içinde barındırıyor. Yapılacak çalışmalarla Sakin Şehir olmak için hazır hale gelecek. Halfeti’nin tarihi evlerinde duvarlarına yapılmış 13 çeşit kuş yuvası var. Başka hiçbir yerde yetişmeyen siyah Gül, Halfeti’de yetişiyor. ’nin uzantıları ayrı bir keyiftir. İnsanları inanılmaz misafirperver. Kendilerine has yemekleri de bir hayli fazla. Halfeti’de insan huzur ve sakinlik buluyor.”

.

2013’TE HALFETİ’DE SAKİN ŞEHİR GENEL KURULU YAPILACAK

.
Başkan Soyer, önümüzdeki ay Ordu Perşembe, Isparta Yalvaç ve Tekirdağ Vize ilçelerinin dosyalarını İtalya’daki birliğe götüreceklerini söyledi.
“Her bölgeden bir Sakin Şehir olmasını istediklerinin altını çizen Soyer, yeni üyelerimizle birlikte biraz içimize kapanarak neler yapacağımızı konuşacağız. Türkiye’ye ve dünyaya Türkiye’nin Sakin Şehirlerinin tanıtımlarını yapıp turlar düzenleyeceğiz. Ve 2013′te Seferihisar’da yapacağımız dünyanın bütün Sakin Şehirlerinin katılacağı Cittaslow Genel Kurulu’na ev sahipliği için hep birlikte çalışacağız” dedi.Yorum yapmak için lütfen yan menüden giriş yapınız.

Ziraatciler - ziraatciler.com > Haberler > Genel Haberler > Siyah Gül ( Black Rose),Mezopotamya Sümbülü (Scilla Mesopotamica Speta),Halfeti Gülü