ziraatciler ®
Ziraatciler - ziraatciler.com > Bitkisel > Bitki Hastalıkları > A - B Hastalıkları > Badem H. > Yaprak Delen (Çil) Hastalığı ve Mücadelesi (Stigmina carpophila)

Günün Fırsatı

Hastalık Belirtisi
- Etmen kışı, hastalıklı tomurcuk pulları arasında misel halinde geçirir. Birincil enfeksiyonun kaynağı, bir yıllık ve daha  yaşlı olan kanserler ile hastalıklı tomurcuklardır.
- Hastalık ağacın tomurcuk, yaprak, sürgün ve bazen de meyvelerinde belirti verir.
- Yapraklardaki ilk lekeler, yuvarlak, 1 mm çapında ve kırmızımsı sarı renktedir. Bu lekeler koyu kahverengileşir ve  kuruyarak düşer. Böylece yapraklar, saçma ile delinmiş gibi bir görünüm kazanır. Yaprakdelen hastalığı için tipiktir.  Yapraktaki delinme ve dökülme ile ağaç zayıf düşer.
- Enfekteli tomurcukların, ilkbaharda parlak, zamklı olması ve kolayca kopmamaları, bunların sağlamlardan ayrılmasını  sağlar. Hastalık bulaşık olan tomurcukların dibinde önce lezyonlar, sonra zamanla büyüyen kanser yaraları oluşur. Sürgündeki bu yuvarlak kahverengi kanser yaraları, zamanla genişler ve zamk salgısı görülür.
- Etmen sürgünler üzerinde yuvarlak, kahverengi-kırmızı renkte lekeler oluşturur. Genç sürgünlerde oluşan lekeler kısa  sürede zamk çıkararak küçük yaralara dönüşürler.
Hastalığın görüldüğü bitkiler:
- Kayısı, şeftali, kiraz, vişne, badem, erik ve karayemiştir.

  

Kültürel Önlemler
- Sonbaharda hastalıklı tomurcuklar bulunan dallar sağlam kısımdan budanarak imha edilmelidir.
Kimyasal Mücadele:
İlaçlama Zamanları:
- 1. İlaçlama: Sonbaharda yaprak dökümünden hemen sonra,
- 2. İlaçlama: İlkbaharda çiçek tomurcukları kabardığı dönemde, çiçekler açılmadan önce yapılmalıdır.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları

 Yorum yapmak için lütfen yan menüden giriş yapınız.

Ziraatciler - ziraatciler.com > Bitkisel > Bitki Hastalıkları > A - B Hastalıkları > Badem H. > Yaprak Delen (Çil) Hastalığı ve Mücadelesi (Stigmina carpophila)